Historia hokeja na lodzie w Opolu

Początki – Odra Opole

Zespół hokejowy Odra Opole powstał w roku 1946. Drużyna nie występowała jednak pod tą nazwą przez cały okres funkcjonowania. W międzyczasie nazwa całego klubu została zmieniona na Budowlani Opole, by ostatecznie powrócić do pierwotnej Odry. Mowa o całym klubie, bowiem zespół hokeja na lodzie był częścią wielosekcyjnego klubu zrzeszającego zawodników wielu dyscyplin sportu. Z początku w ramach Odry Ople działały sekcje piłki nożnej, lekkiej atletyki oraz tenisa. Hokej na lodzie, a także siatkówka i boks, dołączyły rok po założeniu klubu. Hokeiści Odry najlepiej radzili sobie w latach 50. XX wieku, kiedy występowali w I lidze (wówczas była to najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce). W latach 60. grali już o szczebel niżej i do zakończenia działalności – w roku 1988 – występowali jedynie w II oraz III lidze. W sezonie 1987/1988 zespół zmienił nazwę na Opolskie Towarzystwo Hokejowe. Pod tym szyldem grał również w kolejnym sezonie, a w rozgrywkach 1989/1990 klub ostatecznie przestał funkcjonować.

Burzliwe losy Orlika Opole

Reaktywacja hokeja w Opolu nastąpiła w 1998 roku. Najpierw jako MUKS Opole, a potem pod nazwą Orlik, zespół zaczął nawiązywać do tradycji czasów Odry. Pierwszy sezon ligowy przypadł na rozgrywki 2001/2002. Orlik Opole zmagania zakończył na 3. miejscu w I lidze (wówczas już zaplecze ekstraklasy). Awans do najwyżej klasy rozgrywkowej przyszedł rok później po wygraniu zmagań na I-ligowym szczeblu. Rok w Polskiej Hokej Lidze (sezon zakończony na 6. miejscu) przyniósł kolejne problemy. Do gry Orlik Opole wrócił w sezonie 2006/2007. Znów na poziomie I ligi. Kolejny awans przyszedł po sezonie 2013/2014. Drużyna zajęła 2. miejsce na koniec sezonu i zdołała zdobyć licencję na grę w PHL. Najlepszy wynik klub osiągnął w sezonie 2016/2017 – 5. miejsce. Klub działał już wówczas jako PGE Orlik Opole. Sponsor strategiczny wycofał się jednak z opolskiego hokeja w lutym 2019 roku. Miesiąc później drużyna wycofała się z rozgrywek.

MUKS Orlik Opole

Obecnie w Opolu działa nadal szkolenie młodych zawodników. Zespół MUKS Orlik Opole trenuje dzieci i młodzież jako osobny podmiot od czerwca 2015 roku. Wydzielenie sekcji młodzieżowych spowodowane było powstaniem spółki akcyjnej, w której skład wszedł zespół seniorów grający w Polskiej Hokej Lidze.