Orlik Opole

Klub Orlik Opole powstał w roku 1998. Wówczas na hokejowej mapie Polski pojawił się zespół o nazwie MUKS Opole, ale w kolejnych latach nazwa klubu została zmodyfikowana – właśnie na wspomniany Orlik Opole. W ligowej rywalizacji seniorów drużyna wystartowała po raz pierwszy w sezonie 2001/2002. Debiutanckie rozgrywki Orlik Opole zakończył na 3. miejscu w zmaganiach I ligi hokeja na lodzie. Kolejny sezon zakończył się triumfem na zapleczu Polskiej Hokej Ligi i awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Tam jednak klub Orlik Opole nie zabawił zbyt długo. Sezon 2003/2004 w kwestii sportowej był solidny i rozgrywki udało się zakończyć na 6. lokacie, potem drużyna wycofała się z powodów finansowych. Kolejny powrót – ponownie do I ligi – nastąpił przy okazji zmagań 2006/2007. Na zapleczu Polskiej Hokej Ligi drużyna z Opola rywalizowała do końca sezonu 2013/2014. Wówczas udało się powrócić do Ekstraklasy, na mocy uzyskania licencji do startów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Cały sezon Orlik zakończył wówczas jako wicemistrz I ligi.

Orlik Opole pod koniec 2015 roku, będąc już drużyną ekstraklasową, związał się umową sponsorską z firmą PGE. Polska Grupa Energetyczna została wkrótce sponsorem strategicznym zespołu. Klub zgodnie z wymogami kilka miesięcy wcześniej został przekształcony – w ramach zespołu seniorów – w spółkę akcyjną. Od sezonu 2016/2017 drużyna rozgrywała swoje mecze w Polskiej Hokej Lidze pod szyldem PGE Orlik Opole. Wówczas klub radził sobie całkiem nieźle, a na koniec sezonu 2016/2017 uplasował się 5. miejscu w PHL. Orlik Opole miał wówczas solidną drużynę – m.in. z Michaelem Cichym w składzie.

W lutym 2019 roku zakończyła się współpraca ze sponsorem strategicznym, a niedługo później – w marcu 2019 – zespół wycofał się z rozgrywek z powodu problemów finansowych. Hokej na lodzie w Opolu znalazł się na zakręcie. Skład Orlika Opole się posypał i zespół zakończył działalność w dotychczasowej formie. Orlik OpoleŹródło: commons.wikimedia.org / Adaś17 Problemy seniorskiej drużyny nie sprawiły jednak, że hokej na lodzie w Opolu zginął całkowicie. Od czerwca 2015 roku klub MUKS Orlik Opole zajmuje się szkoleniem młodzieży w tym mieście. Takie rozwiązanie miało związek z rozdzieleniem sekcji seniorskiej (nowopowstałej spółki akcyjnej) od młodzieżowych drużyn. Klub poza szkoleniem startuje również w rozgrywkach juniorskich. MUKS Orlik Opole bierze udział m.in. w zmaganiach mini hokeja, żaka młodszego i starszego, młodzika czy juniora. Są to przede wszystkim różnego rodzaju turnieje hokejowe. Hokej na lodzie, choć jest dyscypliną dość niszową, nadal ma swoich zwolenników w Opolu. Dzięki temu MUKS Orlik Opole wciąż może stawiać na szkolenie młodych zawodników, którzy być może będą stanowili o sile polskiego hokeja w przyszłości.